Co to jest CMS?

Co to jest CMS? Jacek Florek 4 października 2022

Co to jest CMS?

co to jest cms

Nowoczesne systemy umożliwiają obecnie zarządzanie stroną internetową bez większej znajomości programowania. Stronę internetową, bloga czy wizytówkę firmy można w łatwy sposób stworzyć przy wykorzystaniu CMS, czyli systemów zarządzania treścią, które pozwalają w łatwy i przejrzysty sposób tworzyć, edytować i publikować treści w witrynie. Sprawdź i dowiedz się, co to jest CMS, jakie są rodzaje systemów zarządzania treścią oraz jak możesz wykorzystać możliwości systemów CMS

Sprawdź również: Landing page – co to jest?
Przeczytaj: Responsywność strony internetowej – co to znaczy?

System CMS (ang. Content Management System) to najprościej ujmując system do zarządzania treścią, dzięki któremu możliwe jest proste i szybkie dodawanie, zarządzanie oraz modyfikowanie treści na stronie internetowej. Systemy CMS stworzone zostały w celu ułatwienia obsługi stron internetowych, blogów czy sklepów, osobom bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Profesjonalne strony internetowe oparte na systemie CMS umożliwiają samodzielne dodawanie, edytowanie i usuwanie przez użytkownika zarówno treści, jak i elementów graficznych. Systemy zarządzania treścią (CMS) dedykowane są dla osób bez znajomości języków programowania. Schemat działania większości systemów CMS jest podobny, wyróżniają się prostym panelem, w którym publikowanie nowych treści i wprowadzanie modyfikacji w istniejących treściach jest proste i intuicyjne.

Sprawdź również: Certyfikat SSL – co to jest i jak go wdrożyć?

Potrzebujesz strony internetowej?
Napisz i poznaj szczegóły!

Umów się na rozmowę!

Jakie są rodzaje CMS?

Wiedząc już, czym są systemy zarządzania treścią, warto poznać rodzaje dostępnych rozwiązań. Wyróżnić można trzy rodzaje systemów CMS:

SaaS (Software as a Service) – systemy zarządzania treścią oparte na SaaS to rozwiązania, w których użytkownik ponosi comiesięczną opłatę abonamentową za dostęp do platformy. W systemach CMS SaaS użytkownicy nie mają dostępu do kodu strony, otrzymują gotowe rozwiązania bez możliwości większych modyfikacji i wprowadzania dedykowanych rozwiązań.

Open Source – systemy do zarządzania treścią, które opierają się na darmowym i otwartym dla użytkowników kodzie źródłowym. Powszechna dostępność pozwala na wprowadzanie modyfikacji i dedykowanych rozwiązań, dzięki czemu daje ogromne możliwości dostosowania strony. Systemy CMS Open Source umożliwiają tworzenie własnych wtyczek, szablonów graficznych i modułów, jak również dają dostęp do wielu płatnych i darmowych rozwiązań opracowanych przez innych użytkowników.

dedykowane systemy CMS – tworzone przez firmy lub agencje dedykowane rozwiązania dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika.

Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią (CMS)

Obecne w internecie można znaleźć wiele systemów CMS o zróżnicowanych możliwościach, jednakże od wielu lat do najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, wśród użytkowników, należą:

WordPress – jeden z najczęściej wybieranych CMS przez użytkowników. Wyróżnia się intuicyjnym i łatwym w obsłudze panelem do zarządzania oraz licznymi modułami, wtyczkami i rozszerzeniami, które umożliwiają modyfikacje i rozbudowę witryny – dostępne zarówno darmowe, jak i płatne dodatki;

Dowiedz się więcej: WordPress – co to jest?

Joomla – mniej popularny system zarządzania treścią o nieco bardziej zaawansowanych możliwościach. Dostępny, tak jak WordPress, jako system Open Source z wieloma dodatkami do wykorzystania;

Drupal – system CMS z rozbudowanym i bardziej zaawansowanym panel do zarządzania. Jest idealnym rozwiązaniem dla zaawansowanych witryn, w których wymagane będzie wprowadzanie różnorodnych modyfikacji i funkcjonalności. W odróżnieniu od pozostałych systemów CMS bardziej skomplikowane zmiany na stronie wymagają znajomość HTML, PHP i CSS.

Profesjonalne strony i sklepy internetowe w refix!

Napisz i umów się na rozmowę!

Do najpopularniejszych CMS wykorzystywanych do zarządzania sklepem internetowym można zaliczyć:

PrestaShop – platforma e-commerce Open Source dedykowana sklepom z szerokim asortymentem produktowym. Sklepy na PrestaShop posiadają przejrzysty i rozbudowany panel zarządzania z wieloma funkcjonalnościami. Liczne moduły i rozszerzenia pozwalają na swobodną rozbudowę sklepu przez doświadczonego dewelopera.

WooCommerce – jest to wtyczka do WordPress umożliwiająca stworzenie sklepu. Sklepy WooCommerce są proste w instalacji i łatwe w dalszej obsłudze, dzięki czemu są jednym z najpopularniejszych CMS dla małych i średnich biznesów.

Dowiedz się więcej: PrestaShop vs WooCommerce – którą platformę wybrać?

Shoper – system oparty na modelu SaaS, który daje możliwość szybkiego i łatwego założenia sklepu internetowego. Do zalety CMS Shoper można zaliczyć wybór spośród wielu szablonów, integracje z zewnętrznymi narzędziami oraz dodatkowe moduły usprawniające funkcjonalność sklepu, natomiast największym minusem jest brak możliwości ingerencji w kod źródłowy, a co za tym idzie, niemożliwe jest stworzenie dedykowanych rozwiązań.

Czym powinien wyróżniać się dobry CMS?

Panel zarządzania CMS powinien zapewniać wiele możliwości, dzięki którym użytkownik będzie w stanie łatwo dostosować stronę do własnych potrzeb. Obok zarządzania samą treścią i grafiką system CMS powinien pozwalać na swobodne zmiany techniczne w celu lepszej optymalizacji strony pod kątem SEO czy analityki internetowej. Dobry system zarządzania treścią charakteryzuje się:

łatwością obsługi – przyjazny i łatwy w obsłudze panel zarządzania, dzięki któremu każdy użytkownik będzie w stanie modyfikować i wprowadzać nowe treści;

możliwością modyfikacji technicznych – swobodny dostęp do kodu źródłowego strony, dzięki któremu użytkownik ma możliwość dostosowania witryny do swoich potrzeb;

bezpieczeństwem i wydajnością – profesjonalny system CMS powinien zapewniać bezpieczeństwo danych użytkowników oraz odpowiednią wydajność przesyłania danych;

dostępnością modułów i rozszerzeń – możliwość wykorzystania wtyczek i modułów zwiększających funkcjonalność prowadzonej strony.

Profesjonalne i nowoczesne systemy zarządzania treścią (CMS) dają wiele możliwości rozwoju strony, bloga czy sklepu internetowego. W naszej agencji od wielu lat zajmujemy się tworzeniem profesjonalnych stron i sklepów internetowych opartych na najpopularniejszych systemach CMS.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Chcesz poznać szczegóły?

Umów się na rozmowę!
Dodaj komentarz
Nie będzie nigdzie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką (*).

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.