Cost Per Mille (CPM) – co to jest?

Cost Per Mille (CPM) – co to jest? Jacek Florek 25 kwietnia 2023

Cost Per Mille (CPM) – co to jest?

Cost Per Mille - CPM - koszt tysiąca wyświetleń

Cost Per Mille (CPM) jest modelem płatności w reklamie internetowej, który cieszy się popularnością wśród reklamodawców i wydawców. Kampania w modelu CPM rozliczana jest za każde tysiąc wyświetleń reklamy. Sprawdź, jakie są zalety i wady modelu Cost Per Mille oraz dowiedz się, kiedy warto stosować model rozliczeniowy CPM!

Sprawdź również: CPC (Cost Per Click) – co to jest?
Dowiedz się więcej: CPA (Cost Per Action) – co to jest?

Cost Per Mille (CPM) to jeden z modeli rozliczeń kampanii internetowych, w którym reklamodawca płaci wydawcy za każde tysiąc wyświetleń jego reklamy. Oznacza to, że reklamodawca płaci określoną kwotę za każde tysiąc wyświetleń, niezależnie od tego, czy użytkownicy kliknęli w reklamę, czy nie.

CPM jest jednym z najstarszych modeli płatności w reklamie internetowej i nadal jest często stosowany. Profesjonalne prowadzenie Google Ads, jak i kampanii w innych kanałach z wykorzystaniem modelu płatności Cost Per Mille to doskonała forma na budowanie świadomości marki wśród użytkowników.

Skuteczne kampanie Google Ads
w refix!

Wykorzystaj nasze doświadczenie!

Jak obliczyć CPM?

Obliczenie CPM jest dość proste. Aby to zrobić, należy znać koszt kampanii i liczbę wyświetleń reklamy. Następnie trzeba podzielić koszt kampanii przez liczbę wyświetleń, a otrzymany wynik pomnożyć przez 1000.

Dla przykładu: koszt kampanii to 5000 zł, a liczba wyświetleń reklamy to 500 000. W celu obliczenia CPM należy podzielić 5000 przez 500 000, co daje 0,01 zł na wyświetlenie. Aby przeliczyć to na koszt tysiąca wyświetleń, trzeba pomnożyć wynik przez 1000, co daje 10 zł CPM.

Sprawdź również: Wynik jakości reklam Google Ads – co to jest i od czego zależy?

Zalety i wady modelu CPM (Cost Per Mille)

Zalety modelu CPM:

Zwiększenie rozpoznawalności marki – wykorzystanie modelu CPM może pomóc w zwiększeniu świadomości marki i generowaniu większej liczby wyświetleń, co może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie.

Elastyczność – można łatwo dostosować koszty kampanii reklamowej z wykorzystaniem modelu CPM do określonej grupy docelowej i budżetu reklamowego.

Precyzyjne targetowanie – model CPM daje możliwość dokładnego określenia grupy odbiorców, do której skierowana będzie kampania reklamowa. Dzięki temu modelowi można skutecznie docierać do interesującej nas grupy konsumentów, co z kolei zwiększa szansę na skuteczność kampanii.

Przeczytaj: Ile kosztuje reklama Google Ads?

Wady modelu CPM:

Brak gwarancji – model CPM nie gwarantuje kliknięć lub konwersji, co oznacza, że może być kosztowny, jeśli nie przynosi odpowiedniego zwrotu z inwestycji.

Niska skuteczność – model CPM może nie być skuteczny w zwiększaniu liczby konwersji, co jest szczególnie ważne dla firm, które prowadzą kampanie reklamowe z natychmiastowym zyskiem.

Trudności z optymalizacją – model CPM jest trudniejszy do optymalizacji niż inne modele płatności, takie jak CPC (koszt za kliknięcie) lub CPA (koszt na akcję).

W każdym przypadku korzyści i wady modelu CPM zależą od celów biznesowych i specyfiki kampanii reklamowej, dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować strategię do ich potrzeb.

Zwiększ przychody, dzięki
kampaniom Google Ads!

Napisz i poznaj szczegóły!

Kiedy warto stosować model CPM?

CPM to opłata za tysiąc wyświetleń reklamy, co oznacza, że reklamodawca płaci za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy na stronie internetowej. Wykorzystanie modelu płatności Cost Per Mille (CPM) może być dobry wyborem gdy:

Chcemy zwiększyć widoczność swojej marki poprzez wyświetlanie reklam na stronach internetowych z dużą liczbą odwiedzających. Dzięki temu modelowi możemy zapewnić, że reklama zostanie wyświetlona tysiące razy, co zwiększa szanse na dotarcie do dużej liczby osób.

Nasza kampania reklamowa opiera się na wizerunku lub brandingu, model CPM może być dobrym wyborem, ponieważ umożliwia wyświetlanie reklamy wielokrotnie. Dzięki temu przekaz reklamowy zostanie przedstawiony potencjalnym klientom wielokrotnie, co zwiększa szanse na zapamiętanie marki wśród użytkowników.

Przeczytaj: Opcje dopasowania słów kluczowych w Google Ads – jakie są możliwości?

Mamy precyzyjnie określoną grupę odbiorców. Dzięki dokładnemu targetowaniu reklam na konkretne grupy odbiorców, model CPM może być dobrym wyborem dla kampanii, które są ukierunkowane na określoną grupę docelową. Dzięki temu reklamy będą wyświetlane tylko dla użytkowników, którzy są potencjalnymi klientami, co zwiększa szanse na konwersję.

Model CPM może być korzystny, jeśli chcemy kontrolować koszty prowadzonej kampanii reklamowej. Dzięki temu, że płacimy za ilość wyświetleń, możemy łatwo kontrolować wydatki. Dodatkowo, jeśli wybierzemy dobrej jakości strony, na których wyświetlają się reklamy, to CPM może zapewnić niski koszt jednego wyświetlenia.

Podsumowując, model płatności Cost Per Mille (CPM) może być dobrym wyborem w przypadku kampanii, które są ukierunkowane na zwiększenie widoczności marki, branding oraz dotarcie do specyficznej grupy odbiorców.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Chcesz poznać szczegóły?

Umów się na rozmowę!
Dodaj komentarz
Nie będzie nigdzie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką (*).

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.