Jak sprzedawać na Allegro?

Jak sprzedawać na Allegro? Jacek Florek 8 grudnia 2022

Jak sprzedawać na Allegro?

jak sprzedawać na Allegro

Allegro od lat pozostaje niekwestionowanym liderem branży e-commerce w Polsce i nie zapowiada się na zmiany w tej kwestii mimo aktywnego działania innych znanych na świecie marketplace. Platforma jest częstym wyborem przedsiębiorców, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze sprzedażą w Internecie. Bardzo często się zdarza, że dla wielu firm to właśnie Allegro jest jednym z głównych kanałów sprzedażowych. Sprawdź i dowiedz się, jak sprzedawać na Allegro, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki!

Sprawdź również: Jak założyć konto firmowe na Allegro?
Przeczytaj: Jak sprzedawać na eBay?
Dowiedz się więcej: Jak sprzedawać na Amazonie?

Allegro to przede wszystkim największa platforma marketplace w Polsce – chyba każdy z nas choć raz kupił coś za jej pośrednictwem. Przekłada się to na renomę i rozpoznawalność, a serwis jest kojarzony z przejrzystymi zasadami i bezpieczeństwem zakupów. Ponad 20-milionowa liczba użytkowników, daje możliwość przedstawienia oferty szerokiemu gronu użytkowników potencjalnie zainteresowanych produktem.

Allegro to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody ze sprzedażą przez Internet. W porównaniu do zakładania sklepu internetowego, Allegro nie generuje aż tak dużych kosztów. Oprócz tego jest to doskonała metoda na weryfikację, czy na nasz towar będzie popyt. W ten sposób możemy zdobyć zaufanie klientów i z czasem wystartować z własnym sklepem online. Nie trzeba być biegłym technicznie, by zacząć sprzedawać na Allegro. Obsługa Allegro jest niezwykle intuicyjna, nie tylko z perspektywy kupującego, ale i sprzedającego.

Sprawdź również: Ile kosztuje reklama Allegro Ads?

Zacznij sprzedawać na Allegro
z refix!

Napisz i umów się na rozmowę!

Strona produktowa składa się z prostego szablonu, który samodzielnie uzupełniamy. Potrzebne będą przede wszystkim zdjęcia produktów w wysokiej jakości; warto również zadbać o zachęcający do zakupu opis. Allegro pozwala również zoptymalizować oferty pod kątem SEO, dzięki czemu będą lepiej widoczne w wyszukiwarce Google. Co więcej, jeśli z czasem uzyskamy status Super Sprzedawcy, oferty będą lepiej widoczne w wyszukiwarce platformy.

Allegro udostępnia również narzędzia marketingowe dla firm. Kampanie Allegro Ads to skuteczna metoda na rozwinięcie sprzedaży, a także zwiększenie rozpoznawalności marki. Dzięki Akademii Allegro mamy dostęp do darmowych kursów, podcastów i webinarów, dzięki którym możemy pogłębiać wiedzę na temat prowadzenia konta i kampanii na Allegro.

Przeczytaj: Wielowariantowość Allegro – jak połączyć oferty na Allegro?

strona główna allegro

Jak zacząć sprzedawać na Allegro z konta firmowego?

Aby zacząć sprzedawać na Allegro, w pierwszej kolejności należy założyć i zweryfikować konto firmowe na Allegro. W serwisie Allegro możemy założyć konto prywatne lub firmowe – ta pierwsza opcja pozwala sprzedawać tylko na Allegro Lokalnie, natomiast konto firmowe przeznaczone jest dla biznesów oferujących sprzedaż na szerszą skalę.

Pierwszy etap zakładania konta to podanie nazwy konta – najlepiej wybrać taką, aby była zbliżona do właściwej nazwy firmy. Oprócz tego niezbędne będzie oczywiście hasło, adres e-mail, a także pozostałe dane takie jak NIP czy adres pocztowy.

Kolejnym krokiem będzie weryfikacja konta. Obecnie odbywa się to poprzez wykonanie przelewu na kwotę 1 zł (kwota jest zwracana przez Allegro po kilku dniach). Należy pamiętać, że dane na koncie bankowym powinny pokrywać się z tymi, które zostały podane w formularzu rejestracyjnym.

Pełna aktywacja konta trwa maksymalnie 3 dni robocze. W większości przypadków weryfikacja jest zakończona po tym etapie, jednakże w szczególnych przypadkach Allegro wymaga dosłania dodatkowych dokumentów w formie elektronicznej.

Sprawdź: Amazon vs Allegro – którą platformę wybrać?

Profesjonalna obsługa konta
firmowego na Allegro!

Dowiedz się więcej!

Jak wystawić produkty na Allegro?

Aby w pełni zacząć sprzedawać na Allegro, po stworzeniu i aktywacji konta, należy wystawić produkty w serwisie. Dodawanie produktów na Allegro nie jest skomplikowane, wymaga wykonania kilku etapów. Aby wystawić produkt na Allegro trzeba:

– przejść do zakładki „Wystaw formularz” lub „Moje oferty”. Następnie kliknąć „Dodaj nową”. Podając kod produktu lub jego nazwę, możemy wyszukać go w bazie Allegro. W ten sposób ułatwimy sobie pracę – system uzupełni dane takie jak kategoria, część parametrów, a także propozycję tytułu oferty;

– jeżeli produkt nie istnieje w bazie Allegro, musimy uzupełnić wszystkie niezbędne dane – kod EAN, kategorię, tytuł, cechy produktu, opis, zdjęcia;

– w kolejnym kroku wybieramy format sprzedaży: kup teraz, licytacja lub ich połączenie. Na tym etapie podajemy również także cenę, liczbę dostępnych sztuk oraz czas trwania oferty;

– w części „Dostawa i płatność” ustalamy cennik dostawy, formę płatności, a także czas wysyłki. W tej zakładce zaznaczamy, czy i jakie faktury wystawiamy, a także, z jakiej lokalizacji przedmiot zostanie wysłany;

– uzupełniamy „Warunki oferty” – warunki gwarancji, zwrotów, reklamacji;

– możemy wybrać także opcje promowania, takie jak np. wyróżnienie, promowanie na stronie działu;

– w „Opcjach wystawienia” możemy zdecydować, czy chcemy, aby oferta pojawiła się na Allegro od razu, czy też w określonym czasie;

weryfikujemy poprawność oferty i opłat – klikając „Zobacz podgląd oferty”. Jeśli chcemy coś poprawić, wybieramy „Wróć do wystawiania”. Jeśli wszystko jest poprawne, klikamy w „Wystaw przedmiot”.

Jakie są opłaty i prowizje na Allegro?

Wiedząc już, jak sprzedawać na Allegro, warto poznać koszty prowadzenia konta na największym marketplace w Polsce. Samo założenie konta na Allegro jest w pełni darmowe, natomiast opłaty, jakie pobierane są przez platformę, wynikają z systemu prowizyjnego. Jakie opłaty i prowizje pobiera Allegro?

prowizja od sprzedaży (uwzględniająca koszt dostawy). Jej wysokość jest zależna od podkategorii, w jakiej oferta została wystawiona, a także od ceny końcowej. Wynosi od 2% do 16%;

opłata za wystawienie przedmiotu i promowanie ofert. Dotyczy wybranych kategorii, takich jak np. „Wakacje”, „Usługi”, „Samochody”;

opłata za utrzymanie oferty – jest naliczana w przypadku ofert, w których przez ostatnie 365 dni nie dokonano zakupu;

abonament Allegro – co prawda nie jest obowiązkowy, jednakże znacznie ułatwia zarządzanie sprzedażą, a także sprawi, że będzie ona znacznie efektywniejsza. Do wyboru istnieją trzy rodzaje abonamentu: Podstawowy, Profesjonalny, Ekspercki;

opłaty za promowanie – kolejna opcjonalna opłata, która dotyczy Allegro Ads oraz Strefy Okazji.

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie?

Czym tak właściwie jest Allegro Lokalnie? Jest to w pewnym stopniu nawiązanie do początków Allegro, które w pierwszych latach było przede wszystkim serwisem aukcyjnym, zdominowanym przez niewielkich sprzedawców. W obecnych czasach oferty indywidualne stanowią niewielki procent, który często ginie w gąszczu asortymentu wypromowanego przez duże przedsiębiorstwa.

Allegro Lokalnie to miejsce, gdzie ogłaszają się nieprofesjonalni sprzedawcy. Nastawione jest na okazjonalną sprzedaż pojedynczych przedmiotów, najczęściej używanych, czy też np. rękodzieła. Możemy tutaj sprzedawać, mając zarówno konto prywatne, jak i firmowe. Co ważne, wystawione przedmioty są widoczne także na „zwykłym” Allegro. Choć „lokalnie” w nazwie może nieco mylić, dostawa kupionych lub wylicytowanych przedmiotów odbywa się przez firmy kurierskie, a wystawione oferty są dostępne dla wszystkich, niezależnie od lokalizacji.

Dzięki Allegro Lokalnie można sprzedawać bez konieczności ponoszenia opłat za wystawienie oferty. Opłata za sprzedaż produktu jest stała i wynosi 7.9% wartości przedmiotu (z wyjątkiem działu Elektronika – 4.9%). Zasady są znacznie bardziej uproszczone, a oferty mniej rozbudowane; niedostępna są także ocena sprzedawcy i jego produktów. Sprzedający może mieć 200 aktywnych ofert (w kategorii Motoryzacja – maksymalnie 10). Allegro Lokalnie to przede wszystkim doskonały sposób na pozbycie się niepotrzebnych nam już przedmiotów.

Nie ma jednego środka na to, jak skutecznie sprzedawać na Allegro. Efektywna sprzedaż na Allegro wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów. Jako profesjonalna agencja e-commerce od wielu lat prowadzimy z sukcesami konta wielu klientów na Allegro. Wykorzystaj nasze doświadczenie i zacznij sprzedawać na Allegro!

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Chcesz poznać szczegóły?

Umów się na rozmowę!
Dodaj komentarz
Nie będzie nigdzie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką (*).

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.