Responsywość strony internetowej – co to znaczy?

Responsywość strony internetowej – co to znaczy? Jacek Florek 19 października 2022

Responsywość strony internetowej – co to znaczy?

Responsywność strony internetowej

Obecnie użytkownicy, przeglądając strony internetowe lub szukając produktów w sklepach internetowych, korzystają z wielu różnych urządzeń – smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych. Poszczególne urządzenia różnią się rozdzielczością ekranu, dlatego tworząc witrynę, należy zadbać, aby wyświetlała się ona prawidłowo i czytelnie na każdym typie urządzenia, niezależnie od wielkości ekranu. Sprawdź i dowiedz się, na czym polega oraz co to jest responsywność strony internetowej i dlaczego należy zadbać o dostosowanie wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych!

Sprawdź również: Co to jest CMS?
Przeczytaj: Landing Page – co to jest?

Responsywna strona internetowa to witryna, która zaprojektowana i stworzona została w sposób umożliwiający dostosowanie wyświetlania do każdej rozdzielczość urządzenia. Profesjonalne strony internetowe automatycznie dostosowują się do rozdzielczości urządzenia, dzięki czemu świetnie prezentują się zarówno na ekranach laptopów, jak i mniejszych urządzeń jak tablety czy smartfony.

Responsywność strony jest niezwykle istotna ze względu na różnorodność urządzeń, jakie wykorzystują na co dzień użytkownicy. Dostosowanie witryny do rozdzielczości każdego urządzenia umożliwi użytkownikom swobodne wyszukiwanie informacji oraz przeglądanie produktów w sklepach internetowych. Warto zaznaczyć, że responsywność to nie tylko dopasowanie do rozdzielczości urządzenia, ale również dostosowanie do przeglądarki. Niezależnie od wykorzystywanej przeglądarki responsywna strona internetowa wyświetli się tak samo.

Przeczytaj: Certyfikat SSL – co to jest i jak go wdrożyć?

Potrzebujesz strony internetowej?
Napisz i poznaj szczegóły!

Umów się na rozmowę!

Dlaczego warto, aby strona była responsywna?

Wiedząc już, co to jest responsywność strony internetowej, warto dowiedzieć się, dlaczego warto, aby witryna była dostosowana do każdej rozdzielczości urządzenia. Tworzenie sklepów internetowych i innych witryn w technologii RWD (Responsive Web Design) to obecnie standard.

Większość nowoczesnych witryn automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu i przeglądarki. Stworzenie responsywnej strony to komfort i wygoda zarówno dla użytkownika, który może bez problemu przeglądać witrynę, jak i dla właściciela, który nie musi tworzyć dla każdego urządzenia osobnej wersji serwisu.

Responsywne strony internetowe dostosowane są do potrzeb użytkowników – wyświetlają się prawidłowo na każdym urządzeniu, umożliwiają czytelne przedstawienie zawartości witryny oraz zapewniają wygodę obsługi. Jakie są zalety responsywnych stron?

wygoda użytkowania – responsywne strony internetowe są czytelne, intuicyjne oraz w pełni funkcjonalne, dzięki czemu użytkownicy mogą szukać informacji lub przeglądać produkty na każdym urządzeniu;
koszty – brak konieczności tworzenia osobnych wersji witryny pozwala zaoszczędzić środki finansowe, które można przeznaczyć na dalszy rozwój serwisu lub działania marketingowe;
SEO – witryny dostosowane do urządzeń mobilnych są obecnie wyżej wyświetlane w organicznych wynikach wyszukiwania niż strony, które nie dostosowują się do różnych rozdzielczości ekranów;
wyższy poziom konwersji – użytkownicy chętniej wracają do witryn dostosowanych do urządzeń mobilnych oraz częściej dokonują w nich zakupu.

Profesjonalne strony i sklepy w refix!
Chcesz poznać szczegóły?

Napisz i umów się na rozmowę!

Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?

To, czy strona jest responsywna, można zweryfikować kilkoma sposobami. Najprostszym z nich jest wykorzystanie możliwości, jakie dają same przeglądarki. Zastosowanie skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + M przeniesie nas bezpośrednio do widoku na urządzeniach mobilnych, w którym mamy możliwość weryfikacji wyświetlania witryny na różnych urządzeniach o zróżnicowanych rozdzielczościach.

Responsywna strona internetowa

Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych można również zweryfikować za pomocą testu optymalizacji mobilnej w darmowym narzędziu udostępnionym przez Google. Wystarczy podać adres URL i po kilku sekundach uzyskamy wynik.

Strona mobilna a responsywna strona internetowa

Różnica pomiędzy responsywną stroną a mobilną wersją witryny jest diametralna. Należy pamiętać, że wersja mobilna strony wyświetla się tylko na określonych urządzenia – stworzona jest tylko na potrzeby urządzeń mobilnych z określonymi rozdzielczościami i nie wyświetli się poprawnie na innego rodzaju urządzeniach. Natomiast responsywność strony zapewnia prawidłowe wyświetlanie na każdym urządzeniu niezależnie od wielkości ekranu.

Korzystanie przez użytkowników z różnych urządzeń wymaga od właścicieli i specjalistów dostosowania stron do każdej rozdzielczości i przeglądarki, aby zapewnić wygodę użytkowania każdemu użytkownikowi, niezależnie od urządzenia. Responsywne strony internetowe to obecnie standard przy tworzeniu witryn. Nasza agencja ecommerce posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu w pełni responsywnych stron i sklepów internetowych. Skontaktuj się i poznaj szczegóły naszej oferty!

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Chcesz poznać szczegóły?

Umów się na rozmowę!
Dodaj komentarz
Nie będzie nigdzie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką (*).

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.