Strony responsywne wyżej w rankingu Google

  • REFIX
  • Blog
  • Strony responsywne wyżej w rankingu Google
1

Strony WWW zaprojektowane zgodnie z Responsive Web Design (RWD), a więc takie, które są przyjazne dla urządzeń mobilnych, będą już wkrótce lepiej traktowane przez Google.

Od 21 kwietnia 2015 roku w algorytmach potentata z Mountain View zostanie wprowadzone istotne kryterium, które będzie faworyzować strony wykonane wedle zamysłu responsywnego. Strony niezoptymalizowane pod kątem RWD będą tracić pozycje w wyszukiwarce na rzecz stron responsywnych.

Jak sprawdzić, czy moja strona jest responsywna?

  1. Wystarczy, że w górnym polu przeglądarki klikniesz przycisk minimalizujący stronę (obok przycisku “zamknij”). Zmniejszając obszar podglądu strony w przeglądarce zwróć uwagę, czy elementy strony (boksy, menu, sidebar, obrazy, teksty etc.) układają się jedne pod drugimi tak, by stać się w pełni widoczne. Zmieniając rozmiar okna przyjrzyj się naturalnej zmianie pozycji elementów strony.
    I przeciwnie, jeżeli twoja strona po zminimalizowaniu okna jest “ucięta”, widać na niej elementy w częściach, nie da się np. odczytać tekstu bez przesunięcia strony w bok, to znaczy, że koniecznie wymaga ona zmiany.
  2. Użyj testera stron mobilnych Google podając adres URL w widocznym polu i zatwierdź przyciskiem “Analizuj”. Po przeanalizowaniu przez system strony otrzymasz informację na temat jej responsywności – link.

Komunikat Google o RWD

W komunikacie wystosowanym przez Google na Webmaster Central Blog (link) możemy znaleźć uzasadnienie zmiany polityki amerykańskiej firmy w kwestii algorytmu wyszukiwania. Faworyzowanie RWD ma związek ze wzrostem zainteresowania urządzeniami mobilnymi z dostępem do internetu. Wprowadzona zmiana będzie miała – jak podają autorzy zmian – istotny! wpływ na wyniki wyszukiwania.

Strony responsywne a nieresponsywne

Pomijając jakże ważną kwestię modyfikacji algorytmu wyszukiwania Google, warto spojrzeć na problem strony WWW z pozycji klienta, także tego, który zna już naszą markę albo jest w trakcie kształtowania o niej swojej opinii.

Załóżmy taką hipotetyczną sytuację: wybraliśmy się z całą rodziną na przejażdżkę na rolkach i w pewnej chwili zdecydowaliśmy się podjechać na lody. Okazało się jednak, że najlepsza lodziarnia w mieście znajduje się w budynku, do którego trzeba wejść po licznych, nieprzystosowanych do rolek schodach. Co zrobimy? Prawdopodobnie zrezygnujemy z przyjemności zjedzenia upragnionego deseru albo wybierzemy konkurencyjną lodziarnię, do której można wygodnie podjechać.

Tak samo jest w przypadku stron nieresponsywnych. Jeżeli korzystamy z tabletu czy komórki eksplorując internet, szybko porzucimy stronę WWW, której przeglądanie nie będzie proste i przyjemne. W konsekwencji dla właścicieli stron WWW tam, gdzie ekspozycja treści jest ograniczona do określonej grupy odbiorców (tu: odbiorców za pomocą komputera stacjonarnego czy laptopa), tam musimy się liczyć z odpływem klientów korzystających z nowych kanałów czy brakiem nowych pozyskiwań wśród osób zaznajomionych z najnowszymi trendami technologicznymi. Co więcej, nasza firma czy marka zacznie być postrzegana jako nie nadążająca za zmianami współczesności, a więc jako staromodna, oldschoolowa, a nawet “obciachowa”.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do strony w wersji responsywnej, skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy audyt twojej witryny, wskażemy obecne znaczenie mobilnych użytkowników dla twojego biznesu i przygotujemy prognozę ich wpływu na rozwój twojej firmy.

Jeśli jednak znajdujesz się wśród tych, których nie trzeba przekonywać do zmian przynoszących korzyści, skontaktuj się ze specjalistami firmy REFIX, którzy zaproponują ci optymalną renowację twojej strony WWW.

  • Udostępnij
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Jeden komentarz

  • Pierwsze responsywne strony to zdaję się lata 2011-12 więc cytując klasyka “był czas przywyknąć”. Kto się jeszcze nie przestawił niech nie będzie zdziwiony jeśli jego strona spadnie w wynikach wyszukiwania. Ruch z urządzeń mobilnych jest zbyt istotny by go ignorować.

Skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany.  Pola obowiązkowe oznaczono *