UI vs UX – jakie są różnice i podobieństwa?

UI vs UX – jakie są różnice i podobieństwa? Jacek Florek 18 sierpnia 2023

UI vs UX – jakie są różnice i podobieństwa?

ui vs ux - różnice i podobieństwa

We współczesnym świecie cyfrowym interakcje człowieka z technologią przybierają coraz bardziej zaawansowane formy. W związku z tym dynamicznym rozwojem pojawiają się nowe wyzwania, które wiążą się z potrzebą dostarczania użytkownikom intuicyjnych, przyjaznych i satysfakcjonujących produktów. Aby tak się stało, niezwykle ważna jest współpraca UX oraz UI designerów. Czym dokładniej zajmują się ci specjaliści? Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy UI a UX? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: CUX – narzędzie do analizy UX!

UI – co to jest? UI, czyli User Interface design, to pojęcie związane z projektowaniem oraz tworzeniem wszystkich elementów graficznych, zarówno zamieszczanych na stronie internetowej, jak i w aplikacji mobilnej. Skupia się na estetyce, a także funkcjonalności interfejsu; dotyczy wszystkich elementów widocznych dla użytkownika, takich jak: pola tekstowe, przyciski, ikony, wygląd nawigacji i menu.

UI w głównej mierze skupia się wokół estetyki i technicznych aspektów produktu. Dotyczy to także spójności projektu z identyfikacją wizualną marki. W skrócie: UI designer zajmuje się kreatywnym aspektem produktu cyfrowego.

UX (User Experience), to inaczej projektowanie „doświadczeń użytkownika”, czyli jego wrażeń wynikających z korzystania ze strony, aplikacji czy sklepu. W ten sposób sprawdzana jest użyteczność, dostępność, estetyka i jakość produktu, a także emocje, jakich doświadcza odbiorca w trakcie korzystania z niego. Ekspercki audyt UX pozwala zlokalizować potencjalne problemy z użytecznością witryny oraz wskazać najlepsze rozwiązania.

Więcej na: UX – co to jest?

UX odpowiada jego kluczowym potrzebom, skupiając się wokół funkcjonalności, intuicyjności oraz pozytywnych odczuć odbiorcy produktu. Specjalista UX określa także to, kim jest i co preferuje potencjalny użytkownik danej aplikacji czy witryny, a następnie wyszukuje potencjalne problemy, które mógłby napotkać podczas korzystania z produktu.

Profesjonalna analiza UX
w refix!

Napisz i poznaj szczegóły!

UI vs UX – jakie są podobieństwa?

UI i UX są ze sobą ściśle powiązane, choć jednocześnie funkcjonują jako dwie odrębne dziedziny, zajmujące się projektowaniem i tworzeniem produktu cyfrowego. Najistotniejsze podobieństwo, które łączy UI i UX, to przede wszystkim ten sam, wspólny cel.

Efektem pracy specjalistów UI oraz UX jest przede wszystkim satysfakcjonujące doświadczenie użytkownika podczas interakcji z produktem cyfrowym. Spełnienie jego potrzeb to wspólny mianownik, łączący te dwie dziedziny. To właśnie odbiorca produktu jest w centrum uwagi, a dogłębne poznanie jego oczekiwań wiąże się ze szczegółową analizą i badaniami.

Wspólnym mianownikiem obu dziedzin jest zatem rozwiązywanie problemów, które odbiorca mógłby napotkać, korzystając z danego produktu. Aby tak się stało, UX oraz UI muszą ściśle współpracować ze sobą, wymieniając się doświadczeniem i spostrzeżeniami na każdym etapie tworzenia produktu cyfrowego. To UX designer tworzy projekt, który jest realizowany przez UI designera. Następnie produkt jest testowany ponownie przez UX, by UI naniósł ewentualne poprawki.

Jakie są różnice między UX a UI?

Chociaż UX i UI łączy ten sam cel, dzieli je kilka istotnych spraw. Jaka jest różnica między UI i UX? UI przede wszystkim koncentruje się na aspekcie estetycznym produktu i każdego jego szczegółu, takiego jak np. ikony, układ stron, formularze – wszystko to, co widzi użytkownik.

UX skupia się na samym jego użytkowaniu, czyli przygotowuje projekt, a następnie testuje gotowy produkt pod kątem tego, czy jest on intuicyjny i odpowiednio zoptymalizowany pod daną grupę odbiorców.

UX skupia się przede wszystkim na zrozumieniu zachowań, oczekiwań oraz potrzeb użytkowników, bazując na szczegółowych analizach rzeczywistej grupy odbiorców konkretnego produktu cyfrowego. Zajmuje się zatem researchem, skupiając się na ustaleniu potencjalnych użytkowników, by następnie stworzyć strategię (plan rozwoju produktu, ustalenie problemów, jakie ma rozwiązywać, a także wyznaczenie głównych funkcji).

Z tego powodu specjalista UX powinien przede wszystkim łączyć umiejętności analityczne oraz psychologiczne, sprawnie wyciągając wnioski z zachowań użytkowników.

Dobry specjalista UI musi posiadać przede wszystkim zmysł estetyczny, który pozwoli mu stworzyć przejrzysty i zachwycający wizualnie interfejs. UI designer powinien charakteryzować się kreatywnością, jak również znajomością zasad projektowania graficznego, kolorystyki, typografii. Dzięki temu produkt cyfrowy zyskuje na schludności i spójności.

To UI odpowiada za detale, takie jak odstępy, ikony. Dobrze zaprojektowana witryna czy aplikacja sprawia, że staje się ona użyteczna i dopasowana do stale zmieniających się potrzeb użytkowników.

Kompleksowe audyty UX
w refix!

Umów się na rozmowę!

UI UX – dlaczego są ważne?

W internecie liczy się przede wszystkim pierwsze wrażenie, dlatego współpraca specjalistów UX UI jest tak kluczowa. Produkt cyfrowy, który został stworzony z ich pomocą, jest nie tylko użyteczny, ale także estetyczny i intuicyjny.

Jaką przewagę mają produkty stworzone z pomocą UI UX designerów? Dzięki stworzeniu przejrzystych ścieżek nawigacji korzystanie z takiego produktu jest znacznie łatwiejsze, co z kolei przekłada się na większe zadowolenie odbiorców.

Wiąże się to np. z szybszym podjęciem decyzji zakupowej, czy szybszym i łatwiejszym wykonywanie zadań w obrębie aplikacji. Pozytywne doświadczenia i użyteczność sprawiają, że tacy odbiorcy są skłonni nie tylko do regularnego użytkowania produktu, ale także chętniej polecają go innym.

Dobrze zaprojektowany UX UI to także gwarancja niższego wskaźnika rezygnacji. Aby tak się stało, UX designer wyszukuje rozwiązania, które powinny znaleźć się w aplikacji czy witrynie, natomiast dzięki specjaliście UI są umieszczone w taki sposób, by ich wyszukanie było łatwe i intuicyjne.

Przekłada się to na jeszcze lepsze wskaźniki biznesowe, takie jak zwiększona ilość konwersji przy niższym wskaźniku opuszczania strony. Warto także podkreślić, jak duże znaczenie mają takie działania dla zwiększenia wiarygodności marki, poprzez dostosowanie projektu do najnowszych technologii i trendów.

UX vs UI – podsumowanie

Ogromna konkurencja na rynku produktów cyfrowych sprawia, że musimy podjąć wiele kroków, aby to właśnie nasza aplikacja czy strona lub sklep internetowy był atrakcyjny dla użytkowników. Zanim przystąpimy do działań, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów UX i UI. Taka inwestycja sprawi, że unikniemy w przyszłości problemów, takich jak np. nieintuicyjność interfejsu, nieczytelność czy niedostateczna responsywność strony lub sklepu internetowego.

Nasza agencja e-commerce specjalizuje się w wykonywaniu stron i sklepów internetowych zgodnych z zasadami UX. Posiadamy również wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu eksperckich audytów UX, w których wskazujemy potencjalne problemy z użytecznością witryny. Skontaktuj się z nami i wykorzystaj nasze doświadczenie!

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Chcesz poznać szczegóły?

Umów się na rozmowę!
Dodaj komentarz
Nie będzie nigdzie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką (*).

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.